دستگیری ۲ حفار سودجو در یکی از روستاهای تالش

gif دستگیری ۲ حفار سودجو در یکی از روستاهای تالش

سودجویانی که اقدام به حفاری غیرمجاز در یکی از روستاهای تالش کرده بودند ، به همت نیروهای پایگاه حفاظتی... 
بازدید معاون وزیر بهداشت از بیمارستان در حا احداث تالش

gif بازدید معاون وزیر بهداشت از بیمارستان در حا احداث تالش

به منظور بهبود خدمات بهداشتی درمانی در غرب گیلان، معاون پارلمانی وزارت بهداشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی... 
برگزاری کلاس آشنایی با بیماریهای انفلوانزای فوق حاد طیور در حویق تالش

gif برگزاری کلاس آشنایی با بیماریهای انفلوانزای فوق حاد طیور در حویق تالش

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تالش از برگزاری کلاس های آشنایی با بیماریهای انفلوانزای فوق حاد طیور و بیماریهای... 
کشف کوزه سفالی در ساحل روستای پشته جوکندان تالش

gif کشف کوزه سفالی در ساحل روستای پشته جوکندان تالش

صیادان پره ماهی گیری روستای پشته جوکندان در پی فعالیت های تور ریزی در ساحل روستای مزبور موفق به کشف... 
گردهمایی ائمه جمعه استان گیلان در آستانه‌اشرفیه برگزار شد

gif گردهمایی ائمه جمعه استان گیلان در آستانه‌اشرفیه برگزار شد

  گردهمایی ائمه جمعه‌ی استان گیلان با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار در آستانه اشرفیه... 
اعضای هیئت مدیره باشگاه چوکا انتخاب شد

gif اعضای هیئت مدیره باشگاه چوکا انتخاب شد

در جلسه تعیین وضعیت چوکا اعضای هیات هیات مدیره این تیم مشخص شدند و گودرز جعفري به عنوان مدير عامل چوكا... 
اجرای طرح آبرسانی به ۱۰ روستای شهرستان تالش

gif اجرای طرح آبرسانی به ۱۰ روستای شهرستان تالش

طرح تامین آب آشامیدنی ۱۰ روستای شهرستان تالش با پیشرفت کار ۲۵ درصد در دست اجراست. به گزارش مریان خبر... 
۸ گردشگر گرفتار در برف و سرمای کوهستان های تالش ازمرگ نجات یافتند
با اعزام بالگرد امداد؛

gif ۸ گردشگر گرفتار در برف و سرمای کوهستان های تالش ازمرگ نجات یافتند

۸ گردشگر گرفتار در برف و سرمای کوهستان های سوباتان تالش توسط بالگرد هلال احمر ازمرگ نجات یافتند.   به... 
ماجرای غرق شدن قایق ماهگیری و نجات معجزه آسای ماهیگیران در ویزنه تالش

gif ماجرای غرق شدن قایق ماهگیری و نجات معجزه آسای ماهیگیران در ویزنه تالش

با تلاش مردم و صیاددان ویزنه ای، سه ماهگیری که در طوفان دریا گرفتار شده و در استانه مرگ بودند ، از مرگ... 
تجلیل از اعضای دوره چهارم شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی تالش

gif تجلیل از اعضای دوره چهارم شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی تالش

آیین تجلیل ازاعضای دوره چهارم شوراهای اسلامی روستاهای بخش مرکزی تالش در سالن اجتماعات  اداره فرهنگ... 

کد خبر: 22901 | تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳:۲۰ - جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ | بدون نظر | نسخه چاپی نسخه چاپی |

چالش شبکه های اجتماعی برای مردم و مسئولین | وقتی معاندین و حزب اللّابی ها همصدا می شوند

شبکه اجتماعی

چند وقتی است که یک کانال مجعول با مدیری خارج نشین تلاش می کند تا مناسبات استانی را برهم بزند و با یکی به نعل زدن و یکی به میخ کوبیدن، مخاطب جذب کند. ماجرا آن وقتی تاسف آور تر می شودکه برخی رسانه های مدعی حزب اللهی گری با الهام از مطالب کانال مجعول شخصیت های اول استان را به چالش می کشند.


به گزارش مریان خبر به نقل از اختصاصی ،تمدن چندین هزارساله ایران وقتی به اسلام محمدی آمیخته می شود، فرهنگ و آیین ریشه دار و اصیلی را بوجود می آورد که در دنیای مدرن از آن به “سنت” یاد می کنند.سنت که تلفیقی از اعتقادات و فرهنگ غنی ایرانی-اسلامی است جامعه ی درحالِ گذارِ ایران را در مواجهه با برخی مظاهر تکنولوژی و مدرنیته دچار چالش می کند.امروز در ایران کمتر کسی است که دست کم نیمی از اوقات روزانه خود را در شبکه های اجتماعی نگذراند. تلگرام، اینستاگرام، توییتر، فیس بوک، واتس آپ، ایمو و اسکایپ تنها بخشی از شبکه های عظیم تبادل اطلاعاتی هستند. گردش آسان اطلاعات و سرعت مخابره سبب می شود در دهکده جهانی، مردم نیم کره شمالی زمین، در کمتر از چند ثانیه از وقوع طوفان در نیمه جنوبی کره زمین آگاه شوند و با هشتگ ها و تصاویر و شیوه های متفاوت با همنوعان خود در کیلومترها آن سو تر از محدوده جغرافیایی همذات پنداری کنند.
این روزها سرعت و آزادی انتقال اطلاعات به شمشیر دولبه ای بدل گشته که گاه امنیت ملی را هم به خطر می اندازد. انتشار یک خبر دروغ مبنی بر بمب گذاری در فلان نقطه از شهر و کپی سایر رسانه هایی که با اخبار جنجالی نه چندان موثق، مردم بسیاری را با خود همراه ساخته اند سبب می شود تا طی چند ساعت خبری در صدر رسانه های کشور قرار گیرد که از اساس کذب بوده است. چنانکه چندی پیش صداهایی در آسمان آستارا با عناوینی چون آزمایشات ناسا، جنگ کیهانی، صیحه های آسمانی و نشانه های آخرالزمان، نقل محافل خبری و شبکه های اجتماعی شد!
متاسفانه رسانه های معتبر خبری نیز از رسالت اصلی خویش فاصله گرفته اند واسیر رقابتی پوشالی برای افزایش ممبر کانال های تلگرامی خود نسبت به سایررقبا شده اند. از همین رو به جای اینکه اخبار روز را با رفرنس از سایت در کانال منتشر کنند، شان خود را در حد کانال های تلگرامی تنزل داده و اخبار بی اساس شبکه های مجازی را تیتر یک سایت قرار می دهند!
در این میان کانال های تلگرامی معاند با استفاده از یکسری مقدمات صحیح، نتیجه مطلوب خود را می گیرند و کاملا هوشیارانه تلاش می کنند تا اعتماد مخاطبان، به نظام و مسئولین را از بین ببرند. از فساد مالی یکی از مدیران جزیی فلان شهرستان حکم به فساد استاندار و نمایندگان مجلس می دهند و در نهایت عدم توجه مسئولان طراز اول حکومتی به فساد یک مدیرسطح چندم را دستمایه فاصله گرفتن مردم ازحکومت می کنند.
فراموش نکنیم بسیاری از این معاندین از دانش کم عمق مخاطبین و پایین بودن سطح مطالعه و مطالبه گری آن ها سو استفاده می کنند و با جعل واقعیات و تزریق دروغ تلاش می کنند تا به اهداف خود برسند و نزد اربابان خود ترفیع درجه بگیرند!مخاطبِ مجازی نیز که در عصر کنونی به شدت تنبل و بی مطالعه بار آمده، کم پیش می آید صحت و سقم یک خبر را بررسی کند و با یک کلیک ساده و ارسال مجدد اخبار دروغ، برای دوستان و آشنایان و تکرر این چرخه، آب در آسیاب دشمن می ریزد.
معاندین که به انواع و اقسام فسادهای اخلاقی، مالی و سیاسی آلوده اند، خود را ناجی ملت نشان می دهند و با تفسیر ناقص از آیات و روایات، تهییج افکار عمومی را رقم می زنند.
اگرچه بی انگیزگی و عدم مطالعه یکی از دلایل مهم اعتماد مخاطبین به برخی کانال های کذاب است اما باید به این نکته هم توجه کنیم آن گاه که پایگاه های درجه یک خبری کشور اسیر در سیاسی بازی ها و جناح بندی ها شدند، مرز مشخصی میان خود و برخی از مردم بنا نهاده اند که یکی دیگر از دلایل مهم بی اعتمادی به خبرگزاری ها و پایگاه های خبری کشور از سوی مردم، همین نگارش با غرض و مرض است! همین می شود که برای راستی آزمایی اخبار مجازی، حتی خبرگزاری ها هم مرجع مورد اعتمادی برای مردم به شمار نمی آیند!

چند وقتی است که یک کانال مجعول با مدیری خارج نشین تلاش می کند تا مناسبات استانی را برهم بزند و با یکی به نعل زدن و یکی به میخ کوبیدن، مخاطب جذب کند. تکنیک استفاده از قراردادن ده ها دروغ درمیان دو خبر راست را در دستور کار قرارداده و مردمی که چون به اطلاعات درست دسترسی ندارند هر کذبی را در لباس صدق می پذیرند، جذب آن شده اند. ماجرا آن وقتی تاسف آور تر می شودکه برخی رسانه های مدعی حزب اللهی گری بدون فهم درست از مقتضیات زمان و اینکه شتاب زدگی در بزرگ کردن خودشان، پازل چه کسی را تکمیل می کند با الهام از مطالب کانال مجعول شخصیت های اول استان را به چالش می کشند.

این ها همان کسانی اند که به تعبیر وحید جلیلی باید از آنان به حزب اللابی یاد شود. کسانی که با قدرت لابی و تشکیلات، شایسته تر ها را حذف کردند و نوچه بازی و قبیله گرایی راه انداختند. حال وارد دنیای رسانه شده اند و به اسم دغدغه سعی در مطرح سازی خود دارند و چشم بسته هرکه سر راهشان بیاید را می زنند. آن قدر هدف، وسیله را برایشان توجیه کرده که در این راه حتی از هم صدایی با جریان معاند نیز دست بر نمی دارند و اینجاست که دم خروس فساد عقیدتی و سکولاریسم روشی شان بیرون می زند.

درواقع این حربه ای قدیمی در عالم رسانه و خبرنگاری به شمار می رود که به افراد با مناصب بزرگ توهین کن و اعمالشان را زیر سوال قرار بده تا دیده شوی!

اما در آن سوی میدان نیز مدیران باید بدانند و آگاه باشند که دوران زد و بندهای پشت پرده به پایان رسیده است. باید همان دستور العمل امام خمینی (ره) که عالم محضر خداست را در دستور کار قرار دهند و خطا نکنند. باید همواره هوشیار باشند که آیا درباره عملکردشان به قشر مطالبه گر می توانند پاسخگو باشند یا خیرو اینکه اشتباهاتشان چه آسیبی به بدنه باوراجتماعی می زند.

ازبین رفتن حریم خصوصی و عمومی در جامعه ی در حالِ گذار ایران قطعا تبعات به مراتب سهمگین تری خواهد داشت اگر سواد رسانه ای عموم مردم را افزایش ندهیم و مدیرانمان را با اخلاق اسلامی و وظیفه شناسی آشنا نکنیم!

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظرآخرین اخبار