۳۱ فروردین ۱۳۹۷

واکسینه بیش از ۷۰۰ هزار نوبت سر دام سنگین و سبک علیه بیماریهای دامی در سال ۹۶
رئیس شبکه دامپزشکی تالش:

gif واکسینه بیش از ۷۰۰ هزار نوبت سر دام سنگین و سبک علیه بیماریهای دامی در سال ۹۶

مرتضایی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تالش عملکرد سال ۱۳۹۶ این شبکه را در بخش های مختلف تشریح کرد. به... 
راه یابی دو نفر از دانش آموزان تالشی به مرحله کشوری جشنواره مهارتهای هنری

gif راه یابی دو نفر از دانش آموزان تالشی به مرحله کشوری جشنواره مهارتهای هنری

دو دانش آموز مدرسه هنرستان کاردانش عفاف پس از کسب مقام استانی به مرحله کشوری جشنواره مهارتهای هنری... 
خروج دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب از تلگرام

gif خروج دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب از تلگرام

  در راستاي پاسداشت منافع ملّي و براي رفع انحصار از پيام‌ رسان تلگرام، پايگاه اطلاع‌ رساني دفتر حفظ... 
وزارت اطلاعات باید صد در صد انقلابی بماند/ دستگاه‌ها درخصوص صلاحیت افراد طبق نظر وزارت اطلاعات عمل کنند
رهبر انقلاب در دیدار وزیر و جمعی از کارکنان وزارت اطلاعات:

gif وزارت اطلاعات باید صد در صد انقلابی بماند/ دستگاه‌ها درخصوص صلاحیت افراد طبق نظر وزارت اطلاعات عمل کنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: فردی که می‌خواهد در نظام جمهوری اسلامی، امانت‌دار کشور و مردم باشد،... 
چوکا “۳” امتیاز تا صعود به لیگ دو
با برتری برابر شهدای ماکران؛

gif چوکا “۳” امتیاز تا صعود به لیگ دو

چوکای تالش تیم فوتبال چوکای تالش با غلبه بر شهدای ماکران میاندرود در آستانه صعود به لیگ دو قرار گرفت     به... 
این حجم از قاچاق کالا، غیر عادی است، دست هایی پشت پرده است
محمود شکری:

gif این حجم از قاچاق کالا، غیر عادی است، دست هایی پشت پرده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سرمایه داری اگر به قدرت وصل نباشد و اطمینان نداشته باشد که کانتینرهایش... 
سرهنگ ظهیری شیرآباد رئیس جدید پلیس پیشگیری پایتخت شد
یک تالشی رییس پلیس پیشگیری تهران؛

gif سرهنگ ظهیری شیرآباد رئیس جدید پلیس پیشگیری پایتخت شد

با حکم فرمانده نیروی انتظامی، سرهنگ ظهیری متولد شیرآباد تالش به عنوان رئیس پلیس پیشگییری تهران بزرگ... 
حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه در همراهی با تروریست‌ها
با سناریوی نخ‌نمای «حمله شیمیایی» صورت گرفت؛

gif حمله مشترک آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه در همراهی با تروریست‌ها

رئیس‌جمهور آمریکا بامداد شنبه اعلام کرد دستور حمله به سوریه را صادر کرده است.   به گزارش مریان خبر... 
۲ مقام جهانی توسط دانش آموزان تالشی در مسابقات جهانی تایلندکسب شد

gif ۲ مقام جهانی توسط دانش آموزان تالشی در مسابقات جهانی تایلندکسب شد

دو دانش آموز تالشی در فستیوال جهانی موی تای بوکس که در کشور تایلند برگزار شد ، موفق به کسب مقام دوم و... 
رفع تصرف ۴۷۴۰ متر مربع از اراضی منطقه حفاظت شده لیسار

gif رفع تصرف ۴۷۴۰ متر مربع از اراضی منطقه حفاظت شده لیسار

 ۴۷۴۰ متر مربع از اراضی منطقه حفاظت شده لیسار  رفع تصرف شد.   به گزارش مریان خبر، مامورین اجرایی اداره... 

کد خبر: 28896 | تاریخ انتشار: ۲۰:۳۰:۲۲ - جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | نسخه چاپی نسخه چاپی |

یادداشت/طاها عبدالهی

شهر از زاویه ای دیگر

عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد.

 

به گزارش مریان خبر ، طاها عبدالهی فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت: رویدادها سبب می شوند تا واکنشها در جامعه ایرانی برانگیخته شوند و بازی معروف عمل و عکس العمل به راه بیفتد. تلاش برای داشتن زندگی خوب اتفاقی نیست و حاصل یک برنامه از پیش نوشته است. واقعیت کار هم در همه عرصه ها خود را به شکل یک بحران نشان می دهد که پس از مدتی تب آن فروکش می کند و تا مدتی کسی به سراغ جراحی آن نمی رود. واقعیت جامعه ایرانی سرپوش گذاشتن بر زخمهای کهنه و منتظر یک منجی ماندن است تا بیاید و همه چیز را سامان دهد. ولی ای کاش این اعتقاد به ظهور ابتدا در جمجمه ها رخ دهد تا فرجی شود و اوضاع چنین نباشد. و این مهم باید در تمام ارکان زندگی رخ دهد تا حاصلی داشته باشد. محل زندگی بسیاری از ایرانیان امروز شهر است و تالش هم از این قاعده پیروی می‌کند. ابتدا باید بدانیم که نخستین شهرهای جهان ابتدا در خاورمیانه و به قولی میان رودان چگونه شکل گرفتند. آشور و بابل را نخستین شهرهای جهان می‌نامند. اما چه چیز باعث شد تا جایی را شهر و مکانی دیگر را روستا بنامند؟ این همان سوالی است که بسیاری از منتخبین مردم در شوراها و حتی شهرداران عاجز از پاسخگویی به آن هستند و هنوز نمی دانند که برای داشتن و یا ساختن یک شهر چه باید کرد تا از نوع خوب آن هم بدست آید. در نقطه مقابل شهر، روستا قرار دارد که مرحله پیش از تشکیل آن است و کشاورزی حداکثری و دامپروری مختصر شاخصه آن است. شهر حاصل تجمع صنعتگران در روستاهای بزرگ و پر جمعیت است و بدون صنعت در شهرهای گذشته و خدمات در شهرهای امروز هیچ شهری به وجود نمی آید.
همین شهرهای شکوفای اولیه به لحاظ جمعیت حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر را در خود جای داده بودند و مانند شهرهای تالش در کنار رودخانه به عنوان منبع تامین کننده آب جای گرفته بودند. امروزه شاهد آن هستیم بیشتر بودن جمعیت برای دست اندر کاران یک موهبت فرض می گردد و آن را یک شاخصه حساب می کنند که هر قدر تعداد آدمهایش افزونتر گردد، فخر می کنند. کیفیت زندگی در شهر یک اصل اساسی است.اگر قرار باشد به جمعیت اکتفا کنیم باید از روستاهایی در جنوب تهران نام ببریم که مردم ساکن در هر یک از آنها تا بیش از ۱۲۰ هزار نفر نیز شمارش شده اند. این روستاها با داشتن کشاورزی و دامپروری هیچ گاه شهر نخواهند شد و تغییر سازمان شغلی و تولید مؤید شیوه معیشت خواهد بود.

اداره شهرها و به عبارتی دولت شهرها فارغ از نوع مناسبات قدرت آن روز که نوعی خودکامگی سیاسی حاکم بر آن، مناسبات اقتصادی و اجتماعی است به درستی درک شده بود و اداره یک شهر با مدیریت متمرکز همراه بود که اجازه نمی داد تا هر دستی وارد کار شود و فرمان به هر شویی بچرخد. این بود که این شهرها شکوفا شدند ولی همین تالش با داشتن وضعیت مشابه با وجود جمعیت بیشتر و پیشرفت فیزیکی سیر قهقرایی به خود بگیرد.
عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد. وجود مناطقی که دارای مزارع و باغ هستند و در تعدادی از خیابانها دامپروری و پرورش طیور شاهدی بر این ادعا است که جامعه شهری در تالش هنوز منسجم نیست و اصرار بر شهری کردن روستاییان موجب گردیده تا فرهنگ شهری شکل نگیرد. تغییر محیط زندگی، تغییر فرهنگ را نیز می طلبد که این روند به کندی جریان دارد و دلیل همان عجول بودن در گسترش مساحت شهر است. چه بسا همان نقاطی که امروز به عنوان محله ای از شهر هستند در تقسیمات روستایی می بودند اوضاع این چنین نبود. شمال، جنوب، شرق و غرب این شهر فریاد ناهماهنگی را سر می دهد اما گوش شنوایی نیست. تغییر اعضای شورا و شهردار هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. شهری که گفته می شود بیش از ۷۰ هزار انسان در آن زندگی می کنند تاکنون نتوانسته شکل مورد ادعا روی کاغذ خود را ارایه دهد که ب علت بزرگی و گسترش ناهمطراز است. زندگی شهری نه تنها مزیتی برای اکثر ساکنان نداشته بلکه بیشتر هزینه و چالشها را افزایش داده است تا این آش بیشتر از اینها شور شود که دیگر نتوان خورد. هم اکنون پرداخت فیشهای آب بها گفتگوی روز شورا و مردم است که بر اثر همین میل به شهری کردن جمعیت است. از طرفی تالش از آن دست جاهایی است که دستهایی در خارج از آن حکم می کنند تا چه شود و چه نشود. درآمدهای تعریف شده یک شهر بسیار متنوع پیش بینی شده است اما متاسفانه همان شهری نبودن فرهنگ اجازه نمی‌دهد تا این درآمد ها محقق شوند. طرح ساحلی گیسوم در گرانبهای درآمدهای شهرداری است که فعلا آبی از آن گرم نمی شود. طرح ساحلی فروش و پارک سیاهداران هم وضعیت مشابهی دارد که می توانست اقتصاد را متحول کند ولی هر بار نخواستن ها بر خواستها چربید تا پولی قابل توجه به این سازمان بدهکار تزریق نشود. از نظر نگارنده مشکل دو چیز است. یکی اینکه درنیافته ایم که یک شهر چه میخواهد، دوم اینکه که هنوز نمی خواهیم تا شهری آباد داشته باشیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظرآخرین اخبار