۲۹ خرداد ۱۳۹۷

آغاز عملیات اجرایی پروژه ساماندهی فاضلاب معلولین رشت با همکاری سپاه و دولت

gif آغاز عملیات اجرایی پروژه ساماندهی فاضلاب معلولین رشت با همکاری سپاه و دولت

در پنجمین نشست مشترک سپاه قدس گیلان با مسئولان استانداری، شهرداری و امور آب و فاضلاب شهری رشت آغاز... 
وقتی سپاه برای محرومیت زدایی آستین بالا می زند/ تلاش برای از بین بردن مشکلات زیست محیطی منطقه معلولین رشت

gif وقتی سپاه برای محرومیت زدایی آستین بالا می زند/ تلاش برای از بین بردن مشکلات زیست محیطی منطقه معلولین رشت

محرومیت زدایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در همه دولت ها با هدف توسعه کشور تا حدودی اجرایی شد و در این... 
افتتاح اولین نمایشگاه عکس حیات وحش در رضوانشهر

gif افتتاح اولین نمایشگاه عکس حیات وحش در رضوانشهر

مجموعه عکسهای حیات وحش (پرندگان گیلان) کاری از هنرمند فردین نظیری در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی... 
انتصاب معاونین جدید فرمانداری آستارا

gif انتصاب معاونین جدید فرمانداری آستارا

طی حکمی از سوی استاندار گیلان و به پیشنهاد فرماندار آستارا معاونین جدید سیاسی، امنیتی و اجتماعی و برنامه‌ریزی... 
حمایت مردم ولایت مدار رضوانشهر در راهپیمایی روز جهانی قدس از مردم مظلوم فلسطین

gif حمایت مردم ولایت مدار رضوانشهر در راهپیمایی روز جهانی قدس از مردم مظلوم فلسطین

  مردم ولایت مدار رضوانشهر با حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس حمایت خود از مردم مظلوم فلسطین را اعلام... 
راهپیمایی روز جهانی قدس همزمان با سراسر کشور در شهرستان تالش برگزار شد

gif راهپیمایی روز جهانی قدس همزمان با سراسر کشور در شهرستان تالش برگزار شد

راهپیمایی روز جهانی قدس همزمان با سراسر کشور با حضور مسئولان شهرستان و اقشار مختلف مردم در شهرستان... 
برگزاری راهپیمایی روز قدس در ۷ نقطه تالش

gif برگزاری راهپیمایی روز قدس در ۷ نقطه تالش

معاون فرماندار تالش گفت: اهالی شیعه و اهل سنت تالش در ۷ نقطه راهپیمایی روز قدس را برگزار می کنند . به... 
مردم تالش در سالگرد ارتحال امام (ره) سوگواری کردند

gif مردم تالش در سالگرد ارتحال امام (ره) سوگواری کردند

مراسم بیست و نهمین سالگرد ارتحال بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی صبح امروز جمعه با برپایی هیأت های عزاداری... 
برگزاری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی در تالش

gif برگزاری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی در تالش

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تالش از برگزاری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی... 
کلنگ احداث دفتر امام جمعه بخش اسالم به زمین زده شد

gif کلنگ احداث دفتر امام جمعه بخش اسالم به زمین زده شد

با حضور فرمانده لشکر عملیاتی ۱۶ قدس استان گیلان کلنگ احداث دفتر امام جمعه بخش اسالم به زمین زده شد . به... 

کد خبر: 28896 | تاریخ انتشار: ۲۰:۳۰:۲۲ - جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | نسخه چاپی نسخه چاپی |

یادداشت/طاها عبدالهی

شهر از زاویه ای دیگر

عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد.

 

به گزارش مریان خبر ، طاها عبدالهی فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت: رویدادها سبب می شوند تا واکنشها در جامعه ایرانی برانگیخته شوند و بازی معروف عمل و عکس العمل به راه بیفتد. تلاش برای داشتن زندگی خوب اتفاقی نیست و حاصل یک برنامه از پیش نوشته است. واقعیت کار هم در همه عرصه ها خود را به شکل یک بحران نشان می دهد که پس از مدتی تب آن فروکش می کند و تا مدتی کسی به سراغ جراحی آن نمی رود. واقعیت جامعه ایرانی سرپوش گذاشتن بر زخمهای کهنه و منتظر یک منجی ماندن است تا بیاید و همه چیز را سامان دهد. ولی ای کاش این اعتقاد به ظهور ابتدا در جمجمه ها رخ دهد تا فرجی شود و اوضاع چنین نباشد. و این مهم باید در تمام ارکان زندگی رخ دهد تا حاصلی داشته باشد. محل زندگی بسیاری از ایرانیان امروز شهر است و تالش هم از این قاعده پیروی می‌کند. ابتدا باید بدانیم که نخستین شهرهای جهان ابتدا در خاورمیانه و به قولی میان رودان چگونه شکل گرفتند. آشور و بابل را نخستین شهرهای جهان می‌نامند. اما چه چیز باعث شد تا جایی را شهر و مکانی دیگر را روستا بنامند؟ این همان سوالی است که بسیاری از منتخبین مردم در شوراها و حتی شهرداران عاجز از پاسخگویی به آن هستند و هنوز نمی دانند که برای داشتن و یا ساختن یک شهر چه باید کرد تا از نوع خوب آن هم بدست آید. در نقطه مقابل شهر، روستا قرار دارد که مرحله پیش از تشکیل آن است و کشاورزی حداکثری و دامپروری مختصر شاخصه آن است. شهر حاصل تجمع صنعتگران در روستاهای بزرگ و پر جمعیت است و بدون صنعت در شهرهای گذشته و خدمات در شهرهای امروز هیچ شهری به وجود نمی آید.
همین شهرهای شکوفای اولیه به لحاظ جمعیت حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر را در خود جای داده بودند و مانند شهرهای تالش در کنار رودخانه به عنوان منبع تامین کننده آب جای گرفته بودند. امروزه شاهد آن هستیم بیشتر بودن جمعیت برای دست اندر کاران یک موهبت فرض می گردد و آن را یک شاخصه حساب می کنند که هر قدر تعداد آدمهایش افزونتر گردد، فخر می کنند. کیفیت زندگی در شهر یک اصل اساسی است.اگر قرار باشد به جمعیت اکتفا کنیم باید از روستاهایی در جنوب تهران نام ببریم که مردم ساکن در هر یک از آنها تا بیش از ۱۲۰ هزار نفر نیز شمارش شده اند. این روستاها با داشتن کشاورزی و دامپروری هیچ گاه شهر نخواهند شد و تغییر سازمان شغلی و تولید مؤید شیوه معیشت خواهد بود.

اداره شهرها و به عبارتی دولت شهرها فارغ از نوع مناسبات قدرت آن روز که نوعی خودکامگی سیاسی حاکم بر آن، مناسبات اقتصادی و اجتماعی است به درستی درک شده بود و اداره یک شهر با مدیریت متمرکز همراه بود که اجازه نمی داد تا هر دستی وارد کار شود و فرمان به هر شویی بچرخد. این بود که این شهرها شکوفا شدند ولی همین تالش با داشتن وضعیت مشابه با وجود جمعیت بیشتر و پیشرفت فیزیکی سیر قهقرایی به خود بگیرد.
عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد. وجود مناطقی که دارای مزارع و باغ هستند و در تعدادی از خیابانها دامپروری و پرورش طیور شاهدی بر این ادعا است که جامعه شهری در تالش هنوز منسجم نیست و اصرار بر شهری کردن روستاییان موجب گردیده تا فرهنگ شهری شکل نگیرد. تغییر محیط زندگی، تغییر فرهنگ را نیز می طلبد که این روند به کندی جریان دارد و دلیل همان عجول بودن در گسترش مساحت شهر است. چه بسا همان نقاطی که امروز به عنوان محله ای از شهر هستند در تقسیمات روستایی می بودند اوضاع این چنین نبود. شمال، جنوب، شرق و غرب این شهر فریاد ناهماهنگی را سر می دهد اما گوش شنوایی نیست. تغییر اعضای شورا و شهردار هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. شهری که گفته می شود بیش از ۷۰ هزار انسان در آن زندگی می کنند تاکنون نتوانسته شکل مورد ادعا روی کاغذ خود را ارایه دهد که ب علت بزرگی و گسترش ناهمطراز است. زندگی شهری نه تنها مزیتی برای اکثر ساکنان نداشته بلکه بیشتر هزینه و چالشها را افزایش داده است تا این آش بیشتر از اینها شور شود که دیگر نتوان خورد. هم اکنون پرداخت فیشهای آب بها گفتگوی روز شورا و مردم است که بر اثر همین میل به شهری کردن جمعیت است. از طرفی تالش از آن دست جاهایی است که دستهایی در خارج از آن حکم می کنند تا چه شود و چه نشود. درآمدهای تعریف شده یک شهر بسیار متنوع پیش بینی شده است اما متاسفانه همان شهری نبودن فرهنگ اجازه نمی‌دهد تا این درآمد ها محقق شوند. طرح ساحلی گیسوم در گرانبهای درآمدهای شهرداری است که فعلا آبی از آن گرم نمی شود. طرح ساحلی فروش و پارک سیاهداران هم وضعیت مشابهی دارد که می توانست اقتصاد را متحول کند ولی هر بار نخواستن ها بر خواستها چربید تا پولی قابل توجه به این سازمان بدهکار تزریق نشود. از نظر نگارنده مشکل دو چیز است. یکی اینکه درنیافته ایم که یک شهر چه میخواهد، دوم اینکه که هنوز نمی خواهیم تا شهری آباد داشته باشیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظرآخرین اخبار