۰۱ فروردین ۱۳۹۸

۳ زمین‌لرزه در کمتر از ۳۰ دقیقه در اسالم

gif ۳ زمین‌لرزه در کمتر از ۳۰ دقیقه در اسالم

    دقایقی پیش زمین‌لرزه‌لی با قدرت ۴٫۵ ریشتر اسالم گیلان را لرزاند. به گزارش مریان خبر... 
واگذاری شرکت نود میلیاردی به قیمت سی میلیارد تومان در تالش
امام جمعه تالش:

gif واگذاری شرکت نود میلیاردی به قیمت سی میلیارد تومان در تالش

امام جمعه تالش گفت: دولت محترم ، نماینده محترم مردم تالش در مجلس ، دادگستری ، دادستان محترم ، این واگذاری... 
شهردار جدید تالش معرفی شد
بعداز کش و قوس های فراوان؛

gif شهردار جدید تالش معرفی شد

ظهر دیروز با حضور مسئولان استانی و شهرستانی مراسم معارفه شهردار تالش در دفتر شهردار برگزار شد.   به... 
کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای با تفنگ شکاری در تالش
مدیر کل حفاظت محیط‌زیست استان گیلان خبر داد؛

gif کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای با تفنگ شکاری در تالش

مدیر کل حفاظت محیط‌ زیست گیلان از کشته شدن یک قلاده خرس قهوه‌ای با اصابت ۷ گلوله تفنگ شکاری در روستای... 
هیچ‌ کلاس‌ کنکوری شرکت نکردم/پزشکی دانشگاه تهران اولویت نخست زینالی
رتبه نهم گروه علوم تجربی کنکور:

gif هیچ‌ کلاس‌ کنکوری شرکت نکردم/پزشکی دانشگاه تهران اولویت نخست زینالی

رتبه نهم گروه علوم تجربی کنکور سراسری سال ۹۷ با بیان اینکه هیچ‌ کلاس‌ کنکوری شرکت نکردم گفت: پزشکی... 
طرح سلامت موفق نبوده است
نماینده ولی فقیه در گیلان:

gif طرح سلامت موفق نبوده است

آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان در جلسه شورای اداری شهرستان تالش گفت: طرح سلامت هم آنچنان... 
ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی در گیلان توسط سپاه
فرمانده سپاه قدس گیلان:

gif ساخت ۱۰۰۰ واحد مسکن روستایی در گیلان توسط سپاه

فرمانده سپاه قدس گیلان از ساخت هزار واحد مسکن روستایی مددجویان کمیته امداد در سال جاری خبر داد. به... 
شهردار تالش برکنار شد
با رای شورای شهر تالش؛

gif شهردار تالش برکنار شد

  شورای شهر تالش در جلسه صبح امروز خود رای به برکناری رامین باباپور شهردار این شهر داد. به گزارش... 
پرداخت حقوق کارگران سد لاستیکی تالش در اولویت مدیریت پروژه است
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار تالش:

gif پرداخت حقوق کارگران سد لاستیکی تالش در اولویت مدیریت پروژه است

معاون فرماندار تالش گفت: کارگران شاغل پروژه سد لاستیکی تالش هر یک از ۷ تا ۳ ماه حقوق عقب افتاده دارند ... 
اعلام اسامی نفرات برتر کنکور سراسری ۹۷/ یک تالشی جز نفرات برتر کنکور علوم تجربی شد

gif اعلام اسامی نفرات برتر کنکور سراسری ۹۷/ یک تالشی جز نفرات برتر کنکور علوم تجربی شد

 آرمان زینالی از تالش موفق به کسب رتبه نهم گروه آزمایشی علوم تجربی در کنکور سال ۹۷ شد. به گزارش مریان... 

کد خبر: 28896 | تاریخ انتشار: ۲۰:۳۰:۲۲ - جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | نسخه چاپی نسخه چاپی |

یادداشت/طاها عبدالهی

شهر از زاویه ای دیگر

عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد.

 

به گزارش مریان خبر ، طاها عبدالهی فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت: رویدادها سبب می شوند تا واکنشها در جامعه ایرانی برانگیخته شوند و بازی معروف عمل و عکس العمل به راه بیفتد. تلاش برای داشتن زندگی خوب اتفاقی نیست و حاصل یک برنامه از پیش نوشته است. واقعیت کار هم در همه عرصه ها خود را به شکل یک بحران نشان می دهد که پس از مدتی تب آن فروکش می کند و تا مدتی کسی به سراغ جراحی آن نمی رود. واقعیت جامعه ایرانی سرپوش گذاشتن بر زخمهای کهنه و منتظر یک منجی ماندن است تا بیاید و همه چیز را سامان دهد. ولی ای کاش این اعتقاد به ظهور ابتدا در جمجمه ها رخ دهد تا فرجی شود و اوضاع چنین نباشد. و این مهم باید در تمام ارکان زندگی رخ دهد تا حاصلی داشته باشد. محل زندگی بسیاری از ایرانیان امروز شهر است و تالش هم از این قاعده پیروی می‌کند. ابتدا باید بدانیم که نخستین شهرهای جهان ابتدا در خاورمیانه و به قولی میان رودان چگونه شکل گرفتند. آشور و بابل را نخستین شهرهای جهان می‌نامند. اما چه چیز باعث شد تا جایی را شهر و مکانی دیگر را روستا بنامند؟ این همان سوالی است که بسیاری از منتخبین مردم در شوراها و حتی شهرداران عاجز از پاسخگویی به آن هستند و هنوز نمی دانند که برای داشتن و یا ساختن یک شهر چه باید کرد تا از نوع خوب آن هم بدست آید. در نقطه مقابل شهر، روستا قرار دارد که مرحله پیش از تشکیل آن است و کشاورزی حداکثری و دامپروری مختصر شاخصه آن است. شهر حاصل تجمع صنعتگران در روستاهای بزرگ و پر جمعیت است و بدون صنعت در شهرهای گذشته و خدمات در شهرهای امروز هیچ شهری به وجود نمی آید.
همین شهرهای شکوفای اولیه به لحاظ جمعیت حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر را در خود جای داده بودند و مانند شهرهای تالش در کنار رودخانه به عنوان منبع تامین کننده آب جای گرفته بودند. امروزه شاهد آن هستیم بیشتر بودن جمعیت برای دست اندر کاران یک موهبت فرض می گردد و آن را یک شاخصه حساب می کنند که هر قدر تعداد آدمهایش افزونتر گردد، فخر می کنند. کیفیت زندگی در شهر یک اصل اساسی است.اگر قرار باشد به جمعیت اکتفا کنیم باید از روستاهایی در جنوب تهران نام ببریم که مردم ساکن در هر یک از آنها تا بیش از ۱۲۰ هزار نفر نیز شمارش شده اند. این روستاها با داشتن کشاورزی و دامپروری هیچ گاه شهر نخواهند شد و تغییر سازمان شغلی و تولید مؤید شیوه معیشت خواهد بود.

اداره شهرها و به عبارتی دولت شهرها فارغ از نوع مناسبات قدرت آن روز که نوعی خودکامگی سیاسی حاکم بر آن، مناسبات اقتصادی و اجتماعی است به درستی درک شده بود و اداره یک شهر با مدیریت متمرکز همراه بود که اجازه نمی داد تا هر دستی وارد کار شود و فرمان به هر شویی بچرخد. این بود که این شهرها شکوفا شدند ولی همین تالش با داشتن وضعیت مشابه با وجود جمعیت بیشتر و پیشرفت فیزیکی سیر قهقرایی به خود بگیرد.
عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد. وجود مناطقی که دارای مزارع و باغ هستند و در تعدادی از خیابانها دامپروری و پرورش طیور شاهدی بر این ادعا است که جامعه شهری در تالش هنوز منسجم نیست و اصرار بر شهری کردن روستاییان موجب گردیده تا فرهنگ شهری شکل نگیرد. تغییر محیط زندگی، تغییر فرهنگ را نیز می طلبد که این روند به کندی جریان دارد و دلیل همان عجول بودن در گسترش مساحت شهر است. چه بسا همان نقاطی که امروز به عنوان محله ای از شهر هستند در تقسیمات روستایی می بودند اوضاع این چنین نبود. شمال، جنوب، شرق و غرب این شهر فریاد ناهماهنگی را سر می دهد اما گوش شنوایی نیست. تغییر اعضای شورا و شهردار هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. شهری که گفته می شود بیش از ۷۰ هزار انسان در آن زندگی می کنند تاکنون نتوانسته شکل مورد ادعا روی کاغذ خود را ارایه دهد که ب علت بزرگی و گسترش ناهمطراز است. زندگی شهری نه تنها مزیتی برای اکثر ساکنان نداشته بلکه بیشتر هزینه و چالشها را افزایش داده است تا این آش بیشتر از اینها شور شود که دیگر نتوان خورد. هم اکنون پرداخت فیشهای آب بها گفتگوی روز شورا و مردم است که بر اثر همین میل به شهری کردن جمعیت است. از طرفی تالش از آن دست جاهایی است که دستهایی در خارج از آن حکم می کنند تا چه شود و چه نشود. درآمدهای تعریف شده یک شهر بسیار متنوع پیش بینی شده است اما متاسفانه همان شهری نبودن فرهنگ اجازه نمی‌دهد تا این درآمد ها محقق شوند. طرح ساحلی گیسوم در گرانبهای درآمدهای شهرداری است که فعلا آبی از آن گرم نمی شود. طرح ساحلی فروش و پارک سیاهداران هم وضعیت مشابهی دارد که می توانست اقتصاد را متحول کند ولی هر بار نخواستن ها بر خواستها چربید تا پولی قابل توجه به این سازمان بدهکار تزریق نشود. از نظر نگارنده مشکل دو چیز است. یکی اینکه درنیافته ایم که یک شهر چه میخواهد، دوم اینکه که هنوز نمی خواهیم تا شهری آباد داشته باشیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظرآخرین اخبار