“سپاه” برای آسیب‌دیدگان سیل گیلان مسکن می‌سازد+ تصاویر

gif “سپاه” برای آسیب‌دیدگان سیل گیلان مسکن می‌سازد+ تصاویر

فرمانده سپاه گیلان با بیان اینکه حمایت از محرومان و مظلومان یکی از وظایف اصلی سپاه است گفت: سپاه برای... 
«اشرافی‌گری» بلای بزرگ کشور است/ مجلس باید مستقلاً درباره مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند
رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی:

gif «اشرافی‌گری» بلای بزرگ کشور است/ مجلس باید مستقلاً درباره مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند

  رهبر انقلاب فرمودند: مجلس که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم... 
ایران ۰- اسپانیا ۱؛ تعظیم ماتادورها مقابل سربازان ایران

gif ایران ۰- اسپانیا ۱؛ تعظیم ماتادورها مقابل سربازان ایران

بازی دیدنی ملی پوشان فوتبال ایران در نهایت گلی برای آنها به همراه نداشت تا یکی از بی رحمانه‌ترین باخت‌های... 
مرگ دو نوجوان کرجی در دریای خزر
بخشدار مرکزی تالش خبر داد:

gif مرگ دو نوجوان کرجی در دریای خزر

بخشدار مرکزی تالش از غرق شدن دو نفر از جمع پنج نفره یک خانواده در ساحل روستای تکی آباد تالش خبر داد. به... 
آغاز عملیات اجرایی پروژه ساماندهی فاضلاب معلولین رشت با همکاری سپاه و دولت

gif آغاز عملیات اجرایی پروژه ساماندهی فاضلاب معلولین رشت با همکاری سپاه و دولت

در پنجمین نشست مشترک سپاه قدس گیلان با مسئولان استانداری، شهرداری و امور آب و فاضلاب شهری رشت آغاز... 
وقتی سپاه برای محرومیت زدایی آستین بالا می زند/ تلاش برای از بین بردن مشکلات زیست محیطی منطقه معلولین رشت

gif وقتی سپاه برای محرومیت زدایی آستین بالا می زند/ تلاش برای از بین بردن مشکلات زیست محیطی منطقه معلولین رشت

محرومیت زدایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در همه دولت ها با هدف توسعه کشور تا حدودی اجرایی شد و در این... 
برگزاری کلاس آموزشی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در تالش

gif برگزاری کلاس آموزشی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در تالش

  کلاس آموزشی ویژه افراد در معرض خطر فعال در کشتارگاه، در زمینه آشنایی با بیماری تب خونریزی دهنده کریمه... 
آمادگی آموزش و پرورش تالش جهت پذیرائی از میهمانان فرهنگی در تابستان ۹۷

gif آمادگی آموزش و پرورش تالش جهت پذیرائی از میهمانان فرهنگی در تابستان ۹۷

مدیر آموزش و پرورش تالش گفت: آموزش و پرورش شهرستان آماده پذیرائی از میهمانان فرهنگی در تابستان ۹۷ است... 
افتتاح اولین نمایشگاه عکس حیات وحش در رضوانشهر

gif افتتاح اولین نمایشگاه عکس حیات وحش در رضوانشهر

مجموعه عکسهای حیات وحش (پرندگان گیلان) کاری از هنرمند فردین نظیری در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی... 
انتصاب معاونین جدید فرمانداری آستارا

gif انتصاب معاونین جدید فرمانداری آستارا

طی حکمی از سوی استاندار گیلان و به پیشنهاد فرماندار آستارا معاونین جدید سیاسی، امنیتی و اجتماعی و برنامه‌ریزی... 

کد خبر: 28896 | تاریخ انتشار: ۲۰:۳۰:۲۲ - جمعه ۲۴ فروردین ۱۳۹۷ | بدون نظر | نسخه چاپی نسخه چاپی |

یادداشت/طاها عبدالهی

شهر از زاویه ای دیگر

عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد.

 

به گزارش مریان خبر ، طاها عبدالهی فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت: رویدادها سبب می شوند تا واکنشها در جامعه ایرانی برانگیخته شوند و بازی معروف عمل و عکس العمل به راه بیفتد. تلاش برای داشتن زندگی خوب اتفاقی نیست و حاصل یک برنامه از پیش نوشته است. واقعیت کار هم در همه عرصه ها خود را به شکل یک بحران نشان می دهد که پس از مدتی تب آن فروکش می کند و تا مدتی کسی به سراغ جراحی آن نمی رود. واقعیت جامعه ایرانی سرپوش گذاشتن بر زخمهای کهنه و منتظر یک منجی ماندن است تا بیاید و همه چیز را سامان دهد. ولی ای کاش این اعتقاد به ظهور ابتدا در جمجمه ها رخ دهد تا فرجی شود و اوضاع چنین نباشد. و این مهم باید در تمام ارکان زندگی رخ دهد تا حاصلی داشته باشد. محل زندگی بسیاری از ایرانیان امروز شهر است و تالش هم از این قاعده پیروی می‌کند. ابتدا باید بدانیم که نخستین شهرهای جهان ابتدا در خاورمیانه و به قولی میان رودان چگونه شکل گرفتند. آشور و بابل را نخستین شهرهای جهان می‌نامند. اما چه چیز باعث شد تا جایی را شهر و مکانی دیگر را روستا بنامند؟ این همان سوالی است که بسیاری از منتخبین مردم در شوراها و حتی شهرداران عاجز از پاسخگویی به آن هستند و هنوز نمی دانند که برای داشتن و یا ساختن یک شهر چه باید کرد تا از نوع خوب آن هم بدست آید. در نقطه مقابل شهر، روستا قرار دارد که مرحله پیش از تشکیل آن است و کشاورزی حداکثری و دامپروری مختصر شاخصه آن است. شهر حاصل تجمع صنعتگران در روستاهای بزرگ و پر جمعیت است و بدون صنعت در شهرهای گذشته و خدمات در شهرهای امروز هیچ شهری به وجود نمی آید.
همین شهرهای شکوفای اولیه به لحاظ جمعیت حداکثر ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر را در خود جای داده بودند و مانند شهرهای تالش در کنار رودخانه به عنوان منبع تامین کننده آب جای گرفته بودند. امروزه شاهد آن هستیم بیشتر بودن جمعیت برای دست اندر کاران یک موهبت فرض می گردد و آن را یک شاخصه حساب می کنند که هر قدر تعداد آدمهایش افزونتر گردد، فخر می کنند. کیفیت زندگی در شهر یک اصل اساسی است.اگر قرار باشد به جمعیت اکتفا کنیم باید از روستاهایی در جنوب تهران نام ببریم که مردم ساکن در هر یک از آنها تا بیش از ۱۲۰ هزار نفر نیز شمارش شده اند. این روستاها با داشتن کشاورزی و دامپروری هیچ گاه شهر نخواهند شد و تغییر سازمان شغلی و تولید مؤید شیوه معیشت خواهد بود.

اداره شهرها و به عبارتی دولت شهرها فارغ از نوع مناسبات قدرت آن روز که نوعی خودکامگی سیاسی حاکم بر آن، مناسبات اقتصادی و اجتماعی است به درستی درک شده بود و اداره یک شهر با مدیریت متمرکز همراه بود که اجازه نمی داد تا هر دستی وارد کار شود و فرمان به هر شویی بچرخد. این بود که این شهرها شکوفا شدند ولی همین تالش با داشتن وضعیت مشابه با وجود جمعیت بیشتر و پیشرفت فیزیکی سیر قهقرایی به خود بگیرد.
عدم درک نوع ماهیت زندگی مردم، وضعیت جغرافیایی و تنوع جمعیت و انگیزه الحاق نواحی روستایی حاشیه ای به شهر باعث گردیده تا این شهر به جایی نرسد. وجود مناطقی که دارای مزارع و باغ هستند و در تعدادی از خیابانها دامپروری و پرورش طیور شاهدی بر این ادعا است که جامعه شهری در تالش هنوز منسجم نیست و اصرار بر شهری کردن روستاییان موجب گردیده تا فرهنگ شهری شکل نگیرد. تغییر محیط زندگی، تغییر فرهنگ را نیز می طلبد که این روند به کندی جریان دارد و دلیل همان عجول بودن در گسترش مساحت شهر است. چه بسا همان نقاطی که امروز به عنوان محله ای از شهر هستند در تقسیمات روستایی می بودند اوضاع این چنین نبود. شمال، جنوب، شرق و غرب این شهر فریاد ناهماهنگی را سر می دهد اما گوش شنوایی نیست. تغییر اعضای شورا و شهردار هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. شهری که گفته می شود بیش از ۷۰ هزار انسان در آن زندگی می کنند تاکنون نتوانسته شکل مورد ادعا روی کاغذ خود را ارایه دهد که ب علت بزرگی و گسترش ناهمطراز است. زندگی شهری نه تنها مزیتی برای اکثر ساکنان نداشته بلکه بیشتر هزینه و چالشها را افزایش داده است تا این آش بیشتر از اینها شور شود که دیگر نتوان خورد. هم اکنون پرداخت فیشهای آب بها گفتگوی روز شورا و مردم است که بر اثر همین میل به شهری کردن جمعیت است. از طرفی تالش از آن دست جاهایی است که دستهایی در خارج از آن حکم می کنند تا چه شود و چه نشود. درآمدهای تعریف شده یک شهر بسیار متنوع پیش بینی شده است اما متاسفانه همان شهری نبودن فرهنگ اجازه نمی‌دهد تا این درآمد ها محقق شوند. طرح ساحلی گیسوم در گرانبهای درآمدهای شهرداری است که فعلا آبی از آن گرم نمی شود. طرح ساحلی فروش و پارک سیاهداران هم وضعیت مشابهی دارد که می توانست اقتصاد را متحول کند ولی هر بار نخواستن ها بر خواستها چربید تا پولی قابل توجه به این سازمان بدهکار تزریق نشود. از نظر نگارنده مشکل دو چیز است. یکی اینکه درنیافته ایم که یک شهر چه میخواهد، دوم اینکه که هنوز نمی خواهیم تا شهری آباد داشته باشیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظرآخرین اخبار